جلبک آب سبز (Algae Bloom, Green Water)

توضیحات: جلبک آب سبز (جلبک با رشد انفجاری) توسط جلبک های سبز میکروسکوپی که آب را سبز رنگ می کنند، ایجاد می شود. در طی چند روز این جلبک می تواند دید زیرآب را به طور قابل توجه کاهش دهد.

در آب های طبیعی جلبک های شناور بخشی از فیتوپلانکتون ها هستند که در واقع مهم ترین غذای موجودات داخل فیلتر مانند دافنی ها، ماسل ها (انواع صدف های دوکفه ای) و میگو گیاهان دریایی هستند. گاهی اوقات آب سبز تانک ناشی تغییر رنگ سفید آب است که ربطی به جلبک سبز ندارد.

 

 

 

 

دلایل: دلایل تغییر ناگهانی و ظهور جلبک های شناور را می توان در تغییرات فصلی مانند افزایش دما در طی فصول بهار یا تابستان یا تابش نور شدید یافت نمود. در تانک های گیاهی عدم تعادل در مواد مغذی نیز ریشه مشکلات مربوط به جلبک ها هستند. در خصوص این جلبک کربن (که بوسیله دی اکسید کربن ایجاد می شود) و درشت مغذی ها (NPK نیتروژن، فسفر، پتاسیم) تاثیر بیشتری دارند.

مقادیر استاندارد درشت مغذی ها به صورت زیر است:

CO2 (دی اکسید کربن): حدود 20 - 30 mg/l

NO3 (نیترات): بین 10 - 15 mg/l

K (پتاسیم): بین 5 - 10 mg/l

PO4 (فسفات): 0.1 - 1 mg/l

Mg (منیزیم): 10 > mg/l

برای جلوگیری از تشکیل ساختارهای مخرب و ناخواسته تعویض منظم آب توصیه می گردد. تعویض هفتگی 50% حجم آب آکواریوم و پر نمودن مجدد با آب تازه ضروری است. معمولاً جلبک آب سبز در زمان راه اندازی تانک های گیاهی دیده می شوند. اگر در تانک به تعداد کافی گیاه قرار داده باشید و به آنها به مقدار کافی مواد مغذی برسانید با گذشت زمان گیاهان بر جلبک فائق آمده و مشکل برطرف می شود.

 

روش های پاک سازی: اگر شما با جلبک آب سبز مشکل دارید می توانید از دستگاه های پرتوافشان UV موجود در بازار استفاده نمایید. پس از کشته شدن جلبک های شناور به سرعت آب را تعویض نمایید تا جلبک های کشته شده خارج شود و جلوی تولید جلبک جدید نیز گرفته شود. علاوه بر این تعویض پی در پی آب به همراه استفاده از درمان خاموشی مطلق نیز می تواند به عنوان درمان جایگزین به شما کمک نماید.