جلبک سبز پوششی یا زنگار سبز (Green Algae Coats)

توضیحات: به احتمال زیاد در هر تانک با نور خوب دیر یا زود پوشش های گسترده سبز مسطح که به شکل یک زنگار سبز و معمولاً بر بر روی شیشه یا تزیینات (چوب ها یا سنگ ها) و تجهیزات فنی پدیدار می شود.

این پوشش ها می توانند کاملاً متفاوت باشند بعضی به سختی متصل شده اند و بعضی را به راحتی می توان تمیز نمود که دلیل آن گونه های مختلف جلبک های سبز چندسلولی است. معمولاً این نوع پوشش جلبکی بلافاصله پس از پوشش های دیاتومه قهوه ای، شل و کرکی در حین طی شدن سیکل تانک در آکواریوم ظاهر می شوند. معمولاً نشان دهنده کیفیت خوب آب (اصولاً مثبت) به خصوص برای جانداران در تانک هست.

آکواریوم داران اسامی مختلفی برای این پوشش جلبکی سبز مثل جلبک چمنی بیان می کنند. از نظر بصری نسبت به جلبک نقطه ای سبز و جلبک غبار سبز آزاردهنده تر هستند و تشخیص آنها از دیگر جلبک های سبز که نام گذاری نشده اند آسان نیست. جلبک نقطه ای سبز به شکل نقاط سبز رنگ در مراحل اولیه راه اندازی تانک ظاهر می شوند. به سرعت بر روی بستر تشکیل می شوند و حذفشان سخت است. برعکس آن جلبک غبار سبز چسبندگی ضعیفی به سطوح دارند و می توان حتی آنها را با دست یا انگشت پاک نمود.

 

 

لایه های نازک جلبک سبز پوششی بر روی سنگ های دراگون

 

 

دلایل: جلبک سبز پوششی معمولاً در تانک های گیاهی با نور قوی دیده می شوند. مقدار کمی از این نوع جلبک که زنگاری سبز رنگ را شکل می دهد نرمال تلقی می شود و به دلیل اینکه مضر نیست دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. بعضی از آکواریوم داران بر حسب تجربه معتقد هستند که غلظت بالای منابع نیتروژن و پتاسیم به همراه اوره رشد جلبک سبز را سرعت می بخشد. لذا آب آکواریوم خود را آزمایش نمایید تا به غلظت پتاسیم در آب پی ببرید. مطابق چارچوب اعلامی تعویض آب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در آکواریوم های گیاهی قوی که کوددهی به صورت خوب و منظم انجام می شود در صورت بروز جلبک سبز پوششی ضخیم منبع مواد مغذی خود را عوض کرده و از مکمل هایی با محتوی پتاسیم پایین استفاده نمایید.

 

 

سنگ های جلو تصویر به وسیله لایه های ضخیم جلبک سبز پوششی احاطه شده اند.

 

 

مقادیر استاندارد درشت مغذی ها به صورت زیر است:

CO2 (دی اکسید کربن): حدود 20 - 30 mg/l

NO3 (نیترات): بین 10 - 15 mg/l

K (پتاسیم): بین 5 - 10 mg/l

PO4 (فسفات): 0.1 - 1 mg/l

Mg (منیزیم): 10 > mg/l

به منظور بهینه سازی مقدار پتاسیم در آب سعی کنید سطح پتاسیم را بر روی مرز پایینی 5 mg/l حفظ نمایید. درشت مغذی های دیگر بخصوص نیترات نباید کاهش یابند. استفاده از کودهای نیتراته با پتاسیم پایین یا فاقد پتاسیم توصیه می گردد. در حین طی شدن فاز سیکل تانک معمولاً جلبک سبز پوششی و دیگر جلبک های سبز بعد از دو تا چهار هفته از زمان راه اندازی دیده می شوند. جهش رشدی جلبک سبز پوششی از دیاتومه ها که پوشش های کرکی قهوه ای رنگی هستند که در مراحل اولیه زندگی اکواریوم شکل می گیرند، نشات می گیرد. ظهور جلبک در طی فاز سیکل کاملاً عادی است و جای نگرانی وجود ندارد. با گذشت زمان و در صورتی که گیاهان به وسیله مواد مغذی پشتیبانی شوند نسبت گیاهان آکواریومی به جلبک ها بهبود پیدا کرده و در ادامه قدم به قدم جلبک ها را کاهش داده و از بین می برند. وارد کردن تعداد مناسب جلبک خواران به مجردی که پارامترهای آب اجازه بدهند و در حین طی شدن سیکل تانک بسیار مهم است.

 

روش های پاک سازی: جلبک سبز پوششی را یه راحتی می توان به وسیله جلبک خواران کنترل نمود. حلزون ها به شدت موثر بوده و توصیه می شوند. می توانید جلبک های سرسخت چسبیده به شیشه به صورت دستی در طی روال نگهداری منظم خود حذف نمایید. پاک کننده های تیغه ای ابزار مناسب و کافی برای حذف جلبک های رشد کرده بر روی شیشه است. لایه های سستی که بر روی بستر رشد کرده را می توانید به وسیله اسفنج پاک نمایید.