جلبک سبز رشته ای (Green Thread Algae)

توضیحات: معمولاً جلبک های رشته ای از رشته های سبز دراز تشکیل شده اند که معمولاً به شما حس نرم و شل بودن را القا می کنند. اگر شما تلاش نمایید که یک دسته جلبک را از هم جدا کنید اغلب آنها می شکنند.

جلبک خواران طبیعی مانند میگوی آمانو عاشق خوردن این نوع جلبک هستند. جلبک رشته ای خودشان را به بستر نمی چسباند بلکه خود را با اندام های قلاب مانند معلق نگه می دارند و بیشتر به شکل بالشتک های پرپشت فرم می گیرند. در جریان های قوی آب هر رشته منفرد شناور در آب به گیاهان و تزیینات متصل شده که بدین ترتیب جلبک های رشته ای گسترش می یابند.

دلایل: در اکثر موارد جلبک رشته ای در آکواریوم های گیاهی که در حال طی کردن سیکل خود هستند، دیده می شوند. در طی هفته های اول تعادل میکروبیولوژی تانک تازه راه اندازی شده برقرار نمی باشد. هر چقدر زمان بیشتری سپری شود سیستم زیست محیطی پایدارتری شکل خواهد گرفت. در ابتدا تعادل بین جلبک و گیاهان به خوبی برقرار نشده است. کم کم با رشد و قد کشیدن گیاهان توده گیاهان در تانک افزایش می یابد. در نتیجه گستردگی مقدار گیاهان در تانک جدید از ابتدا بسیار مهم است. به خصوص گیاهانی با رشد ساقه سریع برای کنترل جلبک بسیار مناسب هستند. نیاز است برای گیاهان بازه کاملی از مواد مغذی توسط کودهای مایع و گاز CO2 تامین گردد.

 

 

 

 

مقادیر استاندارد درشت مغذی ها به صورت زیر است:

CO2 (دی اکسید کربن): حدود 20 - 30 mg/l

NO3 (نیترات): بین 10 - 15 mg/l

K (پتاسیم): بین 5 - 10 mg/l

PO4 (فسفات): 0.1 - 1 mg/l

Mg (منیزیم): 10 > mg/l

1/3 مقدار کود آهن پیشنهاد شده توسط شرکت سازنده

نوردهی شش ساعت در شبانه روز

پس از طی شدن سیکل تانک و پایدار شدن سیستم بیولوژیکی شما بدون مشکل می توانید مدت زمان نوردهی را با توجه به اهداف تان و گیاهان به کار گرفته شده به تدریج (با شیب نیم ساعت در هفته) به 8 تا 12 ساعت در شبانه روز بر اساس شدت نور خود برسانید (12 برای نورهای با شدت کمتر و 8 ساعت برای شدت نورهای بالا). برای محاسبه شدت نور خود (کم، متوسط یا زیاد) می توانید از این ماشین حساب نوری استفاده کنید و به راحتی دسته نوری سیستم خود را بر اساس حجم آکواریوم و نوع لامپ بکار گرفته شده، محاسبه کنید.

روش های پاک سازی: در ابتدا مهم است که مطمئن شویم تعداد کافی جلبک خوار در اکواریوم وجود دارد. تیم سرزمین سبز پیشنهاد می دهد در زمان راه اندازی تانک و هفته های ابتدایی از تعداد بیشتری جلبک خوار استفاده نمایید. بعد از رسیدن به تعادل بیولوژیکی در داخل تانک می توانید تعداد جلبک خواران را کم کرده و در آکواریوم دیگر قرار دهید. پیشنهاد بعدی بدین صورت است اگر تعداد گیاهان در تانک کم است یا سرعت رشد پایین است، سعی کنید تعدادی گیاه سریع رشد آبی به تانک اضافه نمایید.

اگر جلبک رشته ای سبز محدود به یک منطقه ی خاص در داخل تانک شماست به راحتی می توانید به راحتی آنها را با سیخ های سرکج با سطح زبر بزدایید. بعضی از جایگاه های منطقه ای جلبک رشته ای سبز را می توانید با سیفون کردن آب حذف نمایید. در صورت ظهور مجدد جلبک در همان نقطه ی قبلی می توانید از درمان آب اکسیژنه به صورت موضعی استفاده نمایید. اگر آکواریوم بیش از حد با جلبک رشته ای سبز درگیر شده است می توانید از درمان خاموشی مطلق بهره بگیرید. اگر هیچکدام از درمان های مطرح شده موفقیت آمیز نبود به عنوان آخرین پناهگاه می توانید از محلول های پاک سازی جلبک و یا آب اکسیژنه به صورت گسترده تر استفاده نمایید. البته توجه داشته باشید که استفاده از این درمان تعادل بیولوژیکی تانک را بهم زده، برای گیاهان و جاندارن تانک مضر و صدمه زننده است.