جلبک شاخه دار (Cladophora sp. Algae)

توضیحات: جلبک شاخه دار از خانواده جلبک های سبز مویی است با این تفاوت که رهایی از این نوع جلبک سخت تر می باشد. این جلبک به صورت رشته های کوتاه سبز و سفت در بسیاری از مکان های آکواریوم رشد می کند.

این نوع جلبک بویی مشابه با بوی قارچ دارد. دیواره سلولی این جلبک از دیگر جلبک ها سخت تر بوده ولی توسط میگوی آمانو خورده می شود. توده های متراکم این جلبک بین برگ های گیاهان، بین برگ و بستر و همچنین روی خزه ها دیده می شود.

دلایل: همراه بعضی از گیاهان وارد آکواریوم می شود. همچنین عدم توازن در بین مواد مغزی می تواند یکی از علل پیدایش این نوع جلبک باشد. برای جلوگیری از ورود این نوع جلبک توسط گیاهان خریداری شده بهتر است از گیاهان کشت بافت و آزمایشگاهی استفاده نموده یا از فروشگاه های معتبر اقدام به خریداری گیاهان خود نمایید. کمبود CO2 و سطح پایین مواد غذایی نیز یکی دیگر از علل مشاهده جلبک شاخه دار است.

 

 

 

 

 

روش های پاک سازی: از بین بردن این نوع جلبک کمی دشوار است. ابتداً با دست تمام قسمت های جلبک حتی کوچکترین ذره هایی که با چشم قابل تشخیص است را بیرون بکشید تا رشد آن متوقف شود. در صورتی که فقط یک توده از آن در تانک وجود دارد با استفاده از یک موچین تمام آن را خارج کنید در صورتی که توده های مختلفی وجود دارد و یا برای جلوگیری از ایجاد توده های بیشتر بهتر است گردش آب را در تانک متوقف کرده جلبک ها را با حوصله و صبر خارج نمایید. از چرخش آب مناسب در تمام نقاط تانک مطمئن شوید. فلوریش اکسل یا EasyCarbo یا TNC را به صورت اوردوز به تانک اضافه نمایید. میگو آمانو نیز گاهی وقت ها این نوع جلبک را می خورد. بهینه سازی درشت مغذی ها و کوددهی مثل روش های قبلی جواب نمی دهد. در نهایت اگر می خواهید کاملاً مطمئن شوید که جلبک شاخه دار را کاملاً ریشه کن کرده اید تیم سرزمین سبز توصیه می کند تانک را از ابتدا راه اندازی نمایید. از هیچ یک از گیاهان و یا بسترهای قبلی مجدد استفاده نکنید، تجهیزات و تزیینات خود را قبل از استفاده در تانک جدید کاملاً ضد عفونی نمایید.