جلبک سبز آبی یا سیانوباکتری (Blue Green Algae, BGA)

توضیحات: در واقع جلبک سبزآبی (BGA)، جلبک نیست و بر خلاف تمامی جلبک ها در اصل یک نوع باکتری به نام سیانوباکتری (cyanobacteria) (باکتری آبی) است که مانند گیاهان قادر به فوتوسنتز می باشد.

انواع مختلف جلبک سبزآبی وجود دارد بعضی از آنها در آب شناور هستند بعضی از آنها به صورت توده ژلاتینی در زمین های مرطوب شکل می گیرند. در آکواریوم های گیاهی ما سیانوباکتری ها را به شکل های پوشش های سبز تیره، سبزآبی و تقریباً سیاه می شناسیم.این جلبک همه چیز را به صورت یک لایه لزج سبز رنگ و بد بو در می آورد، لذا گاهاً جلبک لجنی نیز نامیده می شود. این جلبک را به راحتی می توان پاک نمود ولی به سرعت دوباره رشد می کند. این جلبک معمولاً در بستر و مخصوصاً در امتداد شیشه جلوی تانک که نور بیشتری می گیرد دیده می شود.

دلایل: درست مانند دیگر جلبک ها عدم تعادل در مواد مغذی می تواند دلیل حضور ناگهانی این جلبک در آکواریوم گیاهی باشد. در بیشتر حالات سطح بالای فسفات و ترکیب آن با فقر نیتروژن (به صورت دقیق تر فقر نیترات) دلیل اصلی شکل گیری این جلبک است. از یک سو تعویض منظم آب برای جلوگیری از ایجاد خیز در سطح مواد مغذی حیاتی است. پیشنهاد می شود 50% حجم آب آکواریوم به صورت هفتگی تعویض گردد. از سوی دیگر در تانک های گیاهی حفظ تعادل مواد مغذی برای توسعه سالم گیاهان ضروری است. در بیشتر اوقات کمبود CO2 و درشت مغذی ها (NPK) دلیل تشکیل جلبک است.

 

 

خزه هایی که مورد هجوم سیانوباکتری ها قرار گرفته اند

 

 

مقادیر استاندارد درشت مغذی ها به صورت زیر است:

CO2 (دی اکسید کربن): حدود 20 - 30 mg/l

NO3 (نیترات): بین 10 - 15 mg/l

K (پتاسیم): بین 5 - 10 mg/l

PO4 (فسفات): 0.1 - 1 mg/l

Mg (منیزیم): 10 > mg/l

جلبک سبزآبی باکتری است و یکی از دلایل هجوم BGA به اختلال در تعادل به اصطلاح میکروفلور بر می گردد. این اصطلاح در مورد همه باکتری ها و میکروارگانیسم ها در بیوفیلم آکواریوم مطرح می گردد. اگر تعداد میکروارگانیسم های موجود کافی نباشد یا اگر عدم تعادل بین آنها و سیانوباکتری ها وجود داشته باشد، تعداد جلبک های سبزآبی در غیاب دیگر رقبا برای مواد مغذی به طور قابل توجهی افزایش می یابد. این پدیده اغلب در فاز طی شدن سیکل تانک که سیستم بیولوژیکی هنوز به نقطه تعادل خود نرسیده است، اتفاق می افتد. در این شرایط مجبور به افزودن باکتری های مفید به تانک خود هستید. همچنین گاهی افزودن مقداری کود یا لجن فیلتر از یک آکواریوم که از لحاظ بیولوژیکی پایدار است، می تواند به شما در این رابطه کمک نماید.

روش های پاک سازی: اگر تعدد جلبک BGA در آکواریوم کم و کوچک باشد و به سختی به بستر نچسبیده باشد می توانید به راحتی با یک شلنگ و انجام سیفون آنها را حذف نمایید. اگر متوجه شدید که جلبک سبزآبی همیشه در یک محل خاص تکرار می شود، می توانید به آسانی به وسیله محلول آب اکسیژنه به صورت موضعی جلبک را نابود سازید. در حالتی که هجوم جلبک BGA قوی تر باشد توصیه تیم سرزمین سبز استفاده از روش درمانی خاموشی مطلق است.

روش درمانی دیگر در برابر جلبک سبزآبی که جواب دهی خوبی در تانک های گیاهی دارد، روش درمانی به اصلاح پتاسیم است. در این متد شما تنها کود مایع تک جزیی پتاسیم را تا زمانی که غلظت مواد مغذی K+ به حدود 30 mg/l به تانک اضافه می نمایید. این سطح را برای یک هفته حفظ می کنید. به منظور تطابق تانک به شرایط جدید وضعیت مواد مغذی مقدار نیترات باید در حدود 20 mg/l تنظیم شود. وقتی یک هفته سپری شد، حداکثر حجم تعویض آب را انجام داده و دوز کودهی را به سطح نرمال برگردانید. به احتمال بسیار بالا این خیز در ماده مغذی موجب جهش در رشد گیاه شده که در نتیجه آن منجر به ناپدید شدن جلبک سبزآبی می شود.

راه دیگر برای از بین بردن جلبک سبزآبی استفاده از Maracyn می باشد که نوعی آنتی بیوتیک است. این آنتی بیوتیک به نظر به خوبی از پس این جلبک بر میاید ولی روی فیلتر بیولوژیکی تاثیر منفی می گذارد. توجه داشته باشید که فروش این نوع آنتی بیوتیک در انگلستان  بدون نسخه دامپزشک غیر قانونی است.