جلبک نقطه ای سبز (Green Spot Algae, GSA)

توضیحات: جلبک نقطه ای سبز شدیداً به بستر می چسبد. این جلبک در ابتدا به صورت نقاط کوچک سبز در آکواریوم پدیدار می شود و رفته رفته اگر محیط مناسب باشد، نقاط سبز به پوشش های گسترده تبدیل می شوند.

این جلبک به صورت نقاط سبز و سخت در اکثر مواقع بر روی شیشه آکواریوم و گاهاً دکور و برگ گیاهان مخصوصاً گیاهانی با عمر طولانی و برگ های با دوام مانند آنوبیاس ها به وجود می آید. جلبک نقطه ای معمولاً در تانک های به شدت روشن دیده می شود. جلبک نقطه ای عضوی از خانواده Coleochaete است که دارای بدنه ای چند سلولی ورق مانند هست.

دلایل: سطح فسفات کم، CO2 پایین و جریان ضعیف آب از عوامل شیوع این جلبک است. همچنین روشنایی طولانی مدت نیز در شیوع آن بی تاثیر نیست.

مقادیر استاندارد درشت مغذی ها به صورت زیر است:

CO2 (دی اکسید کربن): حدود 20 - 30 mg/l

NO3 (نیترات): بین 10 - 15 mg/l

K (پتاسیم): بین 5 - 10 mg/l

PO4 (فسفات): 0.1 - 1 mg/l

Mg (منیزیم): 10 > mg/l

 

 

 

برگ های استروژن که به وسیله جلبک نقطه ای سبز مورد هجوم واقع شده اند.

 

 

روش های پاک سازی: اگر شما در تانک متوجه رشد و افزایش جلبک نقطه ای شدید، توصیه می کنیم با دقت بیشتری به میزان استفاده از کود فسفات در آب توجه نمایید. برای اندازه گیری میزان فسفات در آب به یک تستر فسفات نیاز دارید. جلبک نقطه ای در صورت کم بودن یا زیاد بودن بیش از اندازه فسفات در آب به وجود می آید. در صورتی که فسفات آب کم باشد به راحتی با افزایش دوز کود مربوطه می توانید سطح فسفات را افزایش دهید. اگر سطح فسفات در تانک زیاد باشد  (حدود 3 ml/g یا بیشتر)، باید با یک سیفون سنگین و یا با اضافه کردن مدیای ضد فسفات در فیلتر، سطح آن را پایین بیاورید. به طور کلی سیفون آب به صورت منظم باعث جلوگیری از تشکیل مواد غذایی اضافی در تانک می گردد. تیم سرزمین سبز سیفون بین 30 تا 50% در هفته را پیشنهاد می کند. پس از تنظیم میزان فسفات موجود در آب با استفاده از شیشه پاک کن های تیغه دار و یا به صورت دستی جلبک های نقطه ای را از سطح شیشه پاک نموده، به این صورت شما قادر به کنترل جلبک نقطه ای بوده و در صورت شیوع مجدد جلبک نقطه ای می توانید آن را کنترل کنید. در کنار این موارد شما می توانید از تعداد کافی جلبک خوار برای کنترل جلبک نقطه ای استفاده کنید. بهترین جلبک خواران برای این نوع جلبک از نظر تیم سرزمین سبز حلزون خورشیدی، حلزون زبرا و حلزون نیرات است.