جلبک گرد و غبار سبز یا آفت شیشه (Green Dust Algae, GDA)

توضیحات: در آکواریوم های گیاهی معمولاً پوشش جلبک سبز مختلفی وجود دارد که به آنها نام های مختلفی داده شده است، مانند جلبک نقطه ای، جلبک شیشه ای و یا جلبک گرد و غبار. این نام های محبوب به هیچ عنوان علمی نیستند.

به تازگی طرفداران آکواریوم های گیاهی نام اصطلاح آفت شیشه سبز را برای این جلبک انتخاب کرده اند. در زبان انگلیسی این نوع جلبک معمولاً با عنوان GDA (جلبک گرد و غبار سبز) به صورت مختصر شناخته می شود. این جلبک معمولاً نسبت به جلبک سبز نقطه ای راحت تر پاک می شود. ولی گاهی اوقات به قدری شدید می شود که مانع دیدن داخل آکواریوم می شود.

 

 

 

 

دلایل: تغییرات بنیادین در تانک، به عنوان مثال تغییرات شدید در نور، تغییرات فنی و یا توده ای گیاهان (به عنوان مثال بعد از یک جلسه هرس شدید گیاهان) همچنین سطح CO2 پایین، و عدم تعادل درشت  مغذی ها (NPK) از دلایل پیدایش این جلبک است. برخی از آکواریوم داران به صورت تجربی می گویند که مقدار زیادی نیتروژن ناشی از نیترات، منیزیوم و اوره عاملی برای شروع این جلبک می باشد.

مقادیر استاندارد درشت مغذی ها به صورت زیر است:

CO2 (دی اکسید کربن): حدود 20 - 30 mg/l

NO3 (نیترات): بین 10 - 15 mg/l

K (پتاسیم): بین 5 - 10 mg/l

PO4 (فسفات): 0.1 - 1 mg/l

Mg (منیزیم): 10 > mg/l

 

 

 

 

 

روش های پاک سازی: این جلبک به راحتی با استفاده از پاک کننده های شیشه تیغه دار از بین می رود، و اغلب به سرعت دوباره برمی گردد. بهتر است این جلبک را به مدت 3 هفته به حال خود رها کنید تا سیکل آن طی شود هرچند ظاهری زننده به تانک شما در طول این مدت می دهد، سپس تمام آن را از روی سطح با استفاده از پاک کننده های شیشه پاک کنید و یک سیفون سنگین 50% انجام دهید. در صورت از بین نرفتن دور دوم درمان را به مدت 4 هفته شروع کنید. توصیه می شود در طول دوره درمان دوز کودها را کاهش دهید.