جلبک قهوه ای یا لایه قهوه ای، دیاتوم ها (Diatoms, Brown Algae)

توضیحات: دیاتوم ها به صورت لایه های قهوه ای است که در یک تانک به تازگی راه اندازی شده به مدت 1 تا 3 هفته ظاهر می شود. این نوع جلبک معمولاً تمام سطوح داخل تانک از جمله شیشه، گیاهان، لوازم مکانیکی و دکور را می پوشاند.

دیاتوم Bacillariophyta نیز نامیده می شود. این کلاس شامل گونه های مختلفی است. آکواریوم داران معمولاً همه آنها را به نام جلبک قهوه ای (به دلیل رنگ قهوه ای آنها) می شناسند. این واژه کاملاً صحیح نیست، هر چند جلبک قهوه ای واقعی (Phaeophyceae) نیز یکی از اعضای  این گروه می باشد، که با چند مورد استثنا، در آب شیرین رخ نمی دهد.

 

 

 

 

دلایل: ظاهر شدن دیاتومه ها در حین طی شدن سیکل تانک کاملاً عادی است و نیاز به هیچ گونه عمل متقابل ندارد. به عنوان یک قانون دیاتومه ها بعد از چند هفته توسط جلبک های سبز جایگزین شده و مجدداً ظاهر نمی شوند. معمولاً در تانک های تازه راه اندازی شده به دلیل طی نشدن سیکل آمونیاک و سیلیکات در بستر و فیلتر به وجود می آید. دیاتوم ها برای رشد به سیلیکات (به بیان دقیق تر دی اکسید سیلیکات) برای ساخت دیواره سلول جعبه مانند خود نیاز دارند. اگر شما از آب با سطح بالایی از سیلیکات در یک تانک جدید استفاده کنید، دیاتوم ها به دلیل نبود سایر رقبا مانند سایر جلبک ها و میکروارگانیزم ها مواد کافی جهت رشد در اختیار دارند.

 

 

 

 

 

روش های پاک سازی: می توان جلبک قهوه ای را با استفاده از یک تکه پارچه نرم پاکسازی کرد. معمولاً بعد از چند هفته و طی شدن سیکل آمونیاک و سیلیکات تانک از بین می روند. اگر دیاتوم ها در تانک شما به صورت دائمی وجود دارد با استفاده از تسترهای مخصوص میزان سیلیکات را در تانک اندازه گیری کنید و اگر بیشتر از حد معمول است، آن را به حد قابل قبول برسانید. در این گونه موارد توده دیاتوم ها نزدیک منبع سیلیکات بیشتر است. برای کاهش سطح سیلیکات می توانید از مدیاهای فیلتر که مخصوص کاهش سطح سیلیکات می باشند استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از این مواد باعث کاهش سطح فسفات آب شده که خود اثر منفی بر روی گیاهان می گذارد. جلبک خوارانی نظیر کت اوتو، حلزون و میگو نیز در پاک سازی این نوع جلبک موثر هستند.