جلبک شاخ گوزنی یا جلبک قرمز در آکواریوم (Staghorn Algae)

توضیحات: جلبک شاخ گوزنی به گروه جلبک های قرمز تعلق دارد. شناسایی این نوع جلبک به خاطر شکل خاص شان که شبیه شاخ گوزن است، راحت می باشد.

این جلبک طیف های مختلفی از رنگ خاکستری را نشان می دهند. اگر شما یک تکه از این جلبک را در الکل بیندازید به رنگ قرمز در می آید. جلبک شاخ گوزنی بیشتر بر روی تزیینات ، تجهیزات فنی و گاهی بر روی لبه برگ های گیاهان آکواریومی دیده می شوند. حذف دستی این نوع جلبک سخت است و همچنین برای اکثر جلبک خواران آکواریومی جذاب نمی باشند.

دلایل: در تانک های گیاهی که مواد مغذی به وسیله کودهای مایع تامین می شوند ظاهر شدن این نوع جلبک نشان دهنده دوز اضافی از کود آهن است. لذا دوز خود را کاهش داده و تنظیم نمایید. اگر تستر آزمون آهن در دسترس دارید مقدار اهن حل شده در آب را بررسی نمایید. مقدار آن باید 0.05-0.1 mg/l باشد. در نظر داشته باشید که کود آهن مایع بلافاصله پس از افزودن به سرعت توسط گیاهان جذب شده و ناپدید می گردد. تا زمانی که علایم کمبود آهن را در گیاهان آکواریومی خود (نوک ساقه سفید شود) مشاهده نکرده اید، مرحله به مرحله مقدار کود آهن را کاهش دهید. علاوه بر این گیاهان باید به وسیله مقادیر گسترده CO2 و درشت مغذی های (NPK) به شکل متعادل تغذیه گردند. عدم تعادل در تامین مواد مغذی خصوصاً تعادل آهن در برابر باقی کودها مسئول افزایش رشد جلبک های قرمز، مویی و شاخه دار است. عدم تعادل در مواد مغذی ممکن است نتیجه تنبلی در تعویض مرتب آب و اهمیت این مورد است.

 

 

 

 

مقادیر استاندارد درشت مغذی ها به صورت زیر است:

CO2 (دی اکسید کربن): حدود 20 - 30 mg/l

NO3 (نیترات): بین 10 - 15 mg/l

K (پتاسیم): بین 5 - 10 mg/l

PO4 (فسفات): 0.1 - 1 mg/l

Mg (منیزیم): 10 > mg/l

 

روش های پاک سازی: اگر به مشکل جلبک شاخ گوزنی در آکواریوم برخورد کردید، پیشنهاد تیم سرزمین سبز استفاده از کود مایع کربنی است. مطابق دستور سازنده این محلول ها می توانید 1-2 ml از این محلول را به 50 لیتر آب آکواریوم اضافه کنید. بعد از گذشت چند روز معمولاً رنگ جلبک شاخه گوزنی به رنگ صورتی یا سفید در می آید. اگر این تغییر رنگ را مشاهده کردید، درمان را متوقف نمایید. جلبک های مرده توسط جلبک خواران مثل میگوها خورده می شوند. درمان آخر استفاده از محلول آب اکسیژنه به صورت موضعی است، که به عنوان خرین راه توصیه می گردد.