جلبک مویی (Hair Algae)

توضیحات: جلبک مویی معمولاً به شکل جلبک سبز یافت می شود. این جلبک ها پوشش هایی را شکل می دهند، که از این پوشش ها رشته های کوتاه با چگالی بالا رشد می کند. جلبک مویی به شکل لایه های فرش مانند در می آیند و بر روی گیاهان و تزیینات رشد می کنند.

این جلبک به خانواده Oedogonium تعلق دارد. این گونه به خاطر تفاوت در طول جلبک ها و ساختار رشته ای شناخته می شوند. جلبک مویی با رشته های بلندتر و نرم نیز گاها در آکواریوم های گیاهی دیده می شوند. مثل بسیاری از جلبک های سبز، جلبک مویی نیز در فاز تکمیل شدن سیکل تانک زمانی که سیستم بیولوژیکی هنوز در حال پیدا کردن تعادل است، ظاهر می شود. بعد از گذشت زمان کافی و به تعدل رسیدن مواد مغذی در تانک و در حضور تعداد کافی جلبک خواران در آکواریوم جلبک های مویی به تدریج ناپدید می گردند. جلبک مویی با رشته های نرم توسط بی مهرگانی مانند میگوی آمانو و بسیاری از میگوهای کوچک دیگر خورده می شوند. حتی حلزون هایی مانند حلزون رامش هورن مشتاق به خوردن رشته های پوشش جلبک مویی هستند. یک گونه جلبک مویی وجود دارد که رشته های کوتاه سخت و سیخ مانند هستند (به شکل دقت نمایید) که بندرت دیده می شوند ولی بسیار مقاوم هستند.

 

 

 در تصویر گونه های مختلف جلبک را می توانید ببینید. پوشش جلبک مویی بر روی برگ قرمز به وضوح قابل مشاهده است.

 

دلایل: مثل جلبک سبز رشته ای، جلبک مویی می تواند به سبب عدم تعادل در مواد مغذی، کمبود مواد مغذی یا CO2، در آکواریوم های گیاهی ظاهر می شود. یک دلیل دیگر می تواند شدت نور بالا یا زمان نوردهی زیاد به تانک باشد. یکی دیگر از دلایل شایع رشد چشمگیر جلبک مویی کمبود نیتروژن در آکواریوم گیاهی است. در این شرایط رشد گیاهان متوقف می شود و در این زمان جلبک سبز برتری یافته و با استفاده از عدم تعادل مواد مغذی در تانک غالب می گردند. این پدیده را می توان با استفاده از تسترهای نیترات متوجه شد و با استفاده از کودهای مناسب اصلاح نمود. این امر بسیار مهم است که برای جلبک ها رقیبان قوی تر برای رقابت در شکل گیری مانند گیاهان آکواریومی با سرعت رشد بالا تدارک ببینیم. برای رشد سالم  و شاداب گیاهان در هنگام استفاده از مواد مغذی حفظ تعادل حیاتی است به خصوص در زمینه استفاده از درشت مغذی ها این امر با دقت بسیار بالاتری باید رعایت گردد. در ادامه فهرستی از این عناصر مغذی و مقدار مجاز آن در آب اکواریوم مطابق تجربیات تیم سرزمین سبز آورده می شود. استفاده از سیستم تزریق گاز CO2 و ترکیب آن با تجهیزات کود مایع هر آنچه را که برای گیاهان آکواریومی شما نیاز است تامین می نماید.  

مقادیر استاندارد درشت مغذی ها به صورت زیر است:

CO2 (دی اکسید کربن): حدود 20 - 30 mg/l

NO3 (نیترات): بین 10 - 15 mg/l

K (پتاسیم): بین 5 - 10 mg/l

PO4 (فسفات): 0.1 - 1 mg/l

Mg (منیزیم): 10 > mg/l

 

روش های پاک سازی: همان توصیه هایی که عموماً برای مقابله در برابر جلبک های سبز ارائه می دهیم در خصوص جلبک مویی نیز راهگشا است. این توصیه ها شامل: استفاده از تعداد کافی جلبک خوار (خصوصاً میگوی آمانو) و بهینه سازی رژیم کوددهی (خصوصاً درشت مغذی ها) است. اگر تانک شما هنوز در حال طی کردن سیکل هست نگران نباشید ظاهر شدن جلبک مویی در این فاز کاملاً طبیعی است. با گذشت زمان اکوسیستم بیشتر و بیشتر به سمت تعادل و پایداری حرکت کرده و گیاهان آبی قادر به غلبه کردن به جلبک ها خواهند بود. اگر تعداد کمی از برگ های گیاهان شما مورد هجوم قرار گرفته اند، این برگ ها را قطع کرده و دور بیندازید. اگر تانک شما به سختی با جلبک مویی احاطه شده است استفاده از درمان خاموشی مطلق (در ادامه این روش توضیح داده خواهد شد) را امتحان نمایید. آخرین پناهگاه شما بخصوص جلبک مویی سرسخت که در بالا اشاره شد استفاده از مکمل های موجود در بازار (AlgExit)، استفاده از درمان آب اکسیژنه و تجهیزات استرلیزه ماوراء بنفش (JBL) است. دوز مصرف مکمل 10 میلی لیتر به ازاء هر 100 لیتر آب یکبار در هفته برای چهار هفته است. تجهیزات استرلیزه بر اساس حجم آب و توان خروجی دستگاه باید استفاده شوند (به عنوان مثال بین 50 تا 100 لیتر توان 5 وات).