درمان خاموشی مطلق

درمان به اصلاح خاموشی مطلق راهکاری آسان و اقدامی غیر تهاجمی برای خلاص شدن از دست جلبک در آکواریوم است. این روش در برابر جلبک های سبزآبی (سیانوباکتری)، بیشتر جلبک های سبز رشته ای و جلبک های لایه ای موثر است. هرچند این روش تقریباً به طور کامل در برابر جلبک های قرمز ناکارآمد است.

در طی درمان خاموشی مطلق آکواریوم برای چند روز در برابر تمامی نورها پوشانده می شود. نه تنها شما باید نور آکواریوم را خاموش کنید بلکه باید جلوی ورود نور از کناره ها به تانک را نیز بگیرید. مقوا یا البسه تیره موانع خوبی برای جلوگیری از رسیدن تمامی نورها به آکواریوم است. در حین درمان خاموشی مطلق نگهداری تانک در شرایط هوادهی بالا حائز اهمیت است. یکی از اقدامات ساده که به حرکت سطح آب با شدت بالاتر کمک می نماید بالاتر بردن خروجی فیلتر تصفیه یا اضافه نمودن سنگ هوا است. از کم بودن سطح بار آلی در داخل تانک و با مضایقه غذادهی اطمینان حاصل کنید. تجهیزات CO2 را خاموش کنید و از اضافه کردن کودهای مایع پرهیز نمایید. قبل از اینکه درمان خاموشی مطلق را بکار بگیرید تا جای ممکن جلبک ها را به صورت دستی و یا به وسیله سیفون کردن خارج نمایید.

 

نبود نور موجب تضعیف شدن تمامی ارگانیزم هایی که بر پایه فتوسنتز هستند می شود. به عنوان یک قانون آکواریوم های گیاهی با این روش درمانی خیلی بهتر از جلبک ها کنار می آیند. تا زمانی که جلبک ها ناپدید شوند، درمان خاموشی مطلق را ادامه دهید. استفاده از جلبک خواران فرایند نابودی جلبک ها را در این روش سرعت می بخشد. حداکثر زمانی که می توانید از این روش بهره بگیرید آن هم در خصوص گیاهان سایه دوست (مانند آنوبیاس، کریپتون، خزه ها و سرخس ها) صرفاً 2 هفته است. اگر آکواریوم شما دارای گیاهان ساقه دار یا چمن های کفپوش نور دوست هستند، زمان درمان را به 7 روز محدود نمایید. در حین درمان شما مجبور هستید که هر 3 یا 4 روز به تانک خود به منظور بررسی جلبک ها و وضعیت گیاهان و جاندران خود سر بزنید. برای غذادهی به ساکنان آکواریوم تان نورها به صورت مختصر روشن نمایید. پس از کامل شدن سیکل درمان خاموشی مطلق باید آکواریوم را به شرایط عادی و اولیه خود برگردانید. به جهت اینکه جلبک های مرده آب را آلوده ساخته اند، حتماً آب را تعویض نمایید. گیاهان ساقه دار ممکن است بعد از درمان تنک شده و برگ هایشان تا حدی ریخته باشد، که به سبب کمبود نور می باشد. پس از چند روز زیر نور عادی این گیاهان ظاهر سابق شان را باز می یابند. توجه داشته باشید که این درمان جلبک ها را از بین می برد و دلیل شکل گیری آنها هنوز پابرجاست. در وهله اول مهم است که دلیل این واقعه را مشخص نمایید و سپس به مقابله بپردازید زیرا ممکن است ناگهان دوباره دچار همان نوع جلبک زدگی شوید. رشد جلبک ها بیشتر از عدم تعادل در مواد مغذی نشات می گیرد و به همین دلیل تست پارامترهای آب در آکواریوم و بهینه سازی رژیم کوددهی از اهمیت بالایی برخوردار است. اغلب دلیل جلبک زدگی ناشی از درشت مغذی های (NPK) و تامین CO2 است.