جلبک مویی سیاه یا جلبک قرمز (Black Brush Algae, BBA)

توضیحات: جلبک مویی سیاه (BBA) درست مثل جلبک شاخ گوزنی متعلق به خانواده جلبک قرمز است. رنگ این جلبک ها قرمز نیست بلکه اکثراً از سبز تیره مایل به خاکستری تا سیاه متغیر است.

اگر آنها را در الکل قرار دهید به رنگ قرمز متمایل می شوند، که مدرکی آسان برای تشخیص صحیح جلبک مویی سیاه است. اغلب جلبک مویی سیاه سرسختانه به بستری که بر روی آن می روید می چسبند، که این بستر می تواند لبه برگ های گیاهان، تجهیزات فنی، تزیینات آکواریوم و حتی سنگ های بستر باشد. ریشه های این جلبک دقیقاً مانند موهای قلم مو است لذا نام گذاری آنها بر گرفته از این شباهت است.

دلایل: جلبک مویی سیاه به دلایل مختلف در تانک های گیاهی با حجم کاشت بالا و حتی تانک های ماهی بدون گیاه نیز دیده می شوند. در تانک های ماهی به علت آلودگی آب به سبب مواد آلی بالا که نشات گرفته از غذادهی اضافی است توام با تعویض دیر به دیر آب این جلبک دیده می شود. در بسیار از موارد رشد مفرط جمعیت این گونه جلبک در آکواریوم به سبب مقادیر زیاد لجن های تشکیل شده در فیلتر و بستر است. لذا تمیز کردن فیلتر و استفاده از محلول های تمیز کننده بستر برای دها شدن از دست لجن ها می تواند بسیار کمک دهنده باشد.

 

 

 

 

اعتقاد بر این است که مقادیر دی اکسید کربن آزاد در آب نقش مهمی در پیدایش جلبک های قرمز نظیر جلبک مویی سیاه بازی می کند. اگر مقدار دی اکسید کربن آزاد کم باشد جلبک می تواند کربن مورد نیاز خود را از کربنات هیدروژن و با سهولت بیشتر از گیاهان آبزی، تامین کند. آنها می توانند کربن را از یون کربنات هیدروژن جدا ساخته در نتیجه یون های هیدروکسید ایجاد شده pH آب را بالا می برند. در طی این فرآیند کلسیم گیری رخ داده و رسوبات آهکی (کربنات کلسیم) شکل گرفته که به نوبه خود توسط جلبک ها برای تقویت دیواره سلول های مصرف می شوند. در نتیجه سخت تر شده و برای جلبک خواران غیر جذاب می شود. در خصوص تانک های فقط ماهی غذا دهی بیش از اندازه ولی در واقع برای تمامی آکواریوم به همراه تعویض آب هفتگی بسیار تاثیر گذار است. در تانک های گیاهی تامین مواد مغذی به شکل کاملاً متعادل برای گیاهان حیاتی است و جلبک های نظیر جلبک مویی سیاه به سبب عدم تعادل در ریزمغذی ها (به خصوص آهن) شکل می گیرند. اگر شما هم اکنون از کود آهن استفاده می کنید باید مقدار دوز خود را کاهش دهید. اگر می توانید با استفاده از تستر مقدار آهن در آب را اندازه گیری نموده این عدد باید بین 0.05-0.1 mg/l باشد. البته باید کربن (به شکل دی اکسید کربن) و درشت مغذی های (NPK) نیز اضافه گردند.

مقادیر استاندارد درشت مغذی ها به صورت زیر است:

CO2 (دی اکسید کربن): حدود 20 - 30 mg/l

NO3 (نیترات): بین 10 - 15 mg/l

K (پتاسیم): بین 5 - 10 mg/l

PO4 (فسفات): 0.1 - 1 mg/l

Mg (منیزیم): 10 > mg/l

روش های پاک سازی: در تانک های با نور زیاد، بالا بردن سطح CO2 و بهبود گردش آب در اطراف گیاهان. ابتدا به اندازه ای که می توانید جلبک ها را از گیاهان خود جدا کرده و یا قسمت های آلوده گیاه را هرس نمایید، میزان CO2 را به آرامی تا 30 ppm یا بیشتر تا جایی که ماهی ها دچار شک نشوند افزایش دهید. ایجاد جریان آب در تمام نقاط تانک، برای این کار می توان از موج ساز نیز استفاده کرد. در تانک با نور کم و بدون CO2 تغییر ندادن آب کمک خواهد کرد. به این دلیل که آب شیر دارای مقدار زیادی CO2 حل شده در آب است و باعث ایجاد نوسان در میزان CO2 تانک می شود و جلبک ها سریع تر از گیاهان به این نوسان واکنش نشان می دهند.

جلبک خوار سیامی به عنوان یکی از شناخته شده ترین و بهترین ماهی ها برای جلبک BBA است که وجود تعدادی از آنها به کنترل این جلبک کمک می کند. همچنین تزریق اوردوز فلوریش اکسل، EasyCarbo و TNC نیز در از بین بردن این جلبک کمک می کند. بعد از تزریق با دوز بیشتر رنگ جلبک ها به قرمز و یا سفید تغییر می کند که در این حالت جلبک مرده است و با استفاده از جلبک خوارها می توان باقی مانده آن را از سطح آکواریوم جمع آوری نمود. کت اوتو، کت سیامی، میگو آمانو و حتی حلزون رامش هورن مفید هستند. آخرین روش درمانی استفاده از آب اکسیژنه است، که توصیه نمی گردد.