5 گياه برتر برای کفپوش آکواريوم

گیاهان کف پوش برای ایجاد بستر چمن یا پوشش گیاهی سرسبز در سرتاسر قعر آکواریوم استفاده می شوند. محبوبیت این نوع گیاهان در تزیین آکواریوم در طول 5 تا 10 سال اخیر به شکل فزاینده ای رونق گرفته است.

بنابراین ما هم فهرستی 5 تایی از بهترین گیاهان کف پوش موجود در سایت را در این جا قرار می دهیم:

1- Hemianthus Callitrichoides (همیانتوس کوبایی-کوبایی): کوچکترین گیاه آبزی جهان که در حال حاضر برای آکواریوم داران در دسترس قرار دارد. Hemianthus Callitrichoides یا به اختصار HC مطلوب ترین گیاه کفپوش است. برگ های آن به شکل قطرات کوچک اشک، رنگ آن سبز شاداب و با طبیعت خزنده است که این خصوصیات HC را محبوب ترین گیاه برای پوشش کف ساخته است. در نظر داشته باشید اگر شما در شاخه آکواریوم گیاهی یک تازه کار هستید، قطعاً HC آسانترین گیاه برای نگهداری نیست. این گیاه به شدت نور بالا برای نفوذ به انتهای آکواریوم و گردش مقادیر کافی گاز CO2 در بخش های پایینی آکواریوم نیاز دارد. اگر این شرایط برای HC در نظر گرفته نشود، گیاه در اکثر اوقات می سوزد. علاوه بر این HC نیاز به هرس منظم دارد تا نه تنها در شکل مناسب باقی بماند، بلکه اطمینان حاصل شود که کفپوش گیاهی بیش از حد ضخیم نباشد. هنگامی که این اتفاق بیفتد سطح زیرین گیاه مرده و معمولاً گیاه از بستر کنده می شود. به سبب اندازه کوچک HC معمولاً این گیاه برای ایجاد حس عمق در آکواریوم و یا بزرگ به نظر رسیدن اشیاء نسبت به واقعیت بکار گرفته می شود. در نتیجه این گیاه برای آکواریوم های کوچک و تانک های نانو عالی است. اگر آکواریوم دار درک خوبی درباره چگونگی مراقبت از این گیاه داشته باشد، قطعاً HC یکی از خیره کننده ترین گیاهان کفپوش است.

 

 

 

2- Echinodorus Tenellus: که گاهاً با عنوان ‘mini amazon sword’ و اکینودوروس نیز نامیده می شود؛ این گیاه متعلق به گونه گیاهان شمشیری و یکی از کوچک ترین ها است. برگ های آن شبیه چمن بلند است. خوشبختانه در یک نور مناسب این گیاه به شکل رونده و به سرعت شروع به پوشاندن سطوح آکواریوم شما می کند. در زیر نور بالا می تواند به سرعت و با تراکم بالا رشد نماید. اگر شما تجربه کار با گیاهان کف پوش را از قبل ندارید، از نظر تیم سرزمین سبز گیاه Echinodorus Tenellus بهترین انتخاب شماست. این گیاه نیازمندی های بسیار کمتری نسبت به سایر گیاهان کف پوش (مانند Hemianthus Callitrichoides و Glossostigma Elantinoides ) دارد. هرچند باید به این نکته اشاره نمود که برای ایجاد بهترین کف پوش استفاده از مقادیر زیاد گاز CO2 و کود الزامی است. همچنین این گیاه نباید زیر سایه گیاهان بلندتر قرار بگیرد.

 

 

 

 

3- Sagittaria Subulata: که با نام ساژیتریا پاکوتاه یا کوتوله نیز شناخته می شود یکی دیگر از گیاهان مناسب کفپوش برای مبتدیان است. برگ های آن نسبتاً شبیه Echinodorus Tenellus یا چمن بلند است که معمولاً اندکی ضخیم تر و بلند تر است. مشابه Echinodorus Tenellus این گیاه نیز به شکل رونده با سرعت انتشار می یابد. این گیاه می تواند گاهی اوقات به شکل تصادفی نسبتاً بلند شود. بهترین روش کوتاه نگه داشتن این گیاه، هرس کردن منظم آن است. به علت نیازمندی های اندک، انتخاب مناسب دیگر برای مبتدیان است. در خصوص این گیاه یک بستر مغذی همیشه کمک کننده است.

 

 

 

 

4- Staurogyne Rubescens: استروژن ریپنز گیاهی ساقه دار با ماهیت تراکم انبوه و کم ارتفاع، که آن را تبدیل به یکی از گیاهان مناسب برای کفپوش آکواریوم ساخته است. می توان این گیاه را شبیه به برخی گونه های Hygrophila دانست، با این تفاوت که ارتفاع آن به بیشتر از 5-10 سانتی متر نمی رسد. هرس منظم لازمه مرتب و کوتاه نگه داشتن این گیاه است. استفاده از این گیاه به عنوان کفپوش نیاز به تبحر بیشتری دارد. هنگامی که ساقه ها به سمت بالا به اندازه کافی قد کشیدند قطع و کاشت مجدد آن لازم است. این کار باید به شکل مداوم به منظور تهیه کفپوش یک دست انجام پذیرد. در زیر نور بالاتر بسیار از ساقه به صورت افقی نیز خزش می کنند.

 

 

 

 

5- Eleocharis Acicularis: بسیار شبیه به Eleochairs Parvulus است، که با نام چمن مویی هم شناخته می شود. همانوطور که از اسم این گیاه مشخص است برگ های آن شبیه چمن ریز است. اگر این گیاه به شکل گروهی کاشته شود، به سرعت به شکل متراکم در می آید. برای تشویق به رشد سریع، افزودن مقادیر بالای CO2 موثر است و به سرعت و با روندگی بالا کفپوش را ایجاد می کند. در زیر نور پایین، رشد بسیار آهسته تر است و ایجاد کفپوش ضخیم بسیار مشکل است. به دلیل اینکه برگ های این گیاه کوچک و بسیار ظریف هستند، می تواند به عنوان کفپوش مناسب برای ایجاد حس عمق به خصوص در آکواریوم های کوچک استفاده شود. برگ های این گیاه به سادگی توسط نوسانات جریان فیلتر به حرکت در آمده که این امر منجر به ایجاد حرکت در آکواریوم می شود.

 

 

 

 

در اینجا فهرست 5 گیاه کف پوش برتر ما به اتمام می رسد. و به عنوان آخرین نکته که برای تمامی گیاهان کف پوش باید رعایت گردد؛ اطمینان از گردش آب در قسمت های زیرین آکواریوم است. در غیر این صورت گیاهان کف پوش شما از مواد مغذی و گاز CO2 که برای رشد حیاتی است، محروم می گردند.