قدم دوم: تهیه لوازم

 بعد از اینکه طرح مورد نظر خود را پیدا کردین بهتر است آن را روی یک تکه کاغذ بکشید زیرا در موقع اجرای طرح ممکن است با تغییراتی مواجه شوید که با در دست داشتن کلیات و سایز ها می توانید بهترین تغییرات را اعمال کنید.

برای تهیه لوازم ما فرض را بر خریداری آکواریوم آب شور مرجانی قرار می دهیم. مواردی که قبل از خرید باید در نظر بگیرید عبارتند از : 

1- حجم آکواریوم: حجم آکواریوم مهمترین مسئله ای است که با آن سروکار دارید زیرا تمام قسمت ها (فیلتر، میزان سنگ زنده، نور و ...) تحت تاثیر آن قرار دارد. یک تانک بزرگ ثبات بیشتری دارد ولی هزینه راه اندازی آن نیز زیاد است، یک تانک کوچک هزینه کمتری برای راه اندازی لازم دارم ولی نیازمند مراقبت بیشتری می باشد.

2- اندازه پایه: اندازه پایه از این جهت مهم است که می توانید بر اساس اندازه آن، اندازه سامپ را انتخاب کنید. و همچنین برای زیبایی می توانید پایه ای از چوب یا فلز و یا حتی از شیشه و اکریلیک استفاده کنید.

3- اندازه سامپ: اینجا دقیقاً مکانی است که تجهیزات شما در آن قرار می گیرد. انتخاب سامپ بزرگ تر یعنی فیلتراسون عالی تر. شما می توانید اسکیمر بزرگ تر، رفیجیوم (کاهش نیترات آب) بزرگ تر و حتی می توانید در سامپ خود اگر به درستی طراحی شده باشد مرجان نیز پرورش دهید.

4- انتخاب مرجان: در این قسمت نور آکواریوم شما تاثیر گذار است، پیشنهاد تیم سرزمین سبز به شما این است که ابتدا مرجان های مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر اساس نیاز مرجان ها نور را خریداری کنید. اگر شما قبل از خرید مرجان ها نور را خریداری کنید ممکن است بعداً مرجانی انتخاب کنید که نور کمتر یا نور بیشتری لازم داشت باشد، در این حالت شما یا باید مجدداً برای تغییر نور هزینه کنید و یا طرح خود را تغییر دهید.

 

 

 

 

تانک آب شور: در آکواریوم آب شور و تپه مرجانی هیچگونه دریل کاری نباید انجام شده باشد و همچنین بهتر است دارای جعبه سرریز باشد که در واقع شانس ایجاد جریان دریا را بالا می برد. تانک آماده آب شور به شکل ساده تانکی است با یک دیواره داخلی که ارتباط بین تانک اصلی و سامپ را برقرار می سازد. در واقع قسمت سرریز یک دیواره داخلی است که آب آکواریوم آب شور به داخل آن سرریز شده و توسط لوله ای که از میان شیشه ی آن می گذرد به سامپ وارد می شود.

سامپ: اندازه سامپ باید به گونه ای انتخاب شود که با گذر زمان فضای آن قابلیت افزودن تجهیزات و لوازم بیشتر را داشته باشدو با علاقه مند شدن شما به آکواریوم آب شور نیاز شما به نگهداری ردیف ها بیشتر شده و به دنبال آن به تجهیزات و لوازم آب شور بیشتری احتیاج خواهید داشت.

پایه آکواریوم: سایز پایه آکواریوم باید به گونه ای مناسب برآورد و انتخاب شود. علاوه بر اینکه سامپ درون آن قرار می گیرد ممکن است تجهیزات مربوط به سیستم نور نیز لازم باشد که درون پایه قرار گیرد. بنابراین باید قسمت نمایی دور از خیسی و آب باشد.

پمپ برگشت: بهترین و مناسب ترین پمپ، پمپی است که قابلیت گردش کلی آب به میزان 10 تا 50 بار را داشته باشد. مقدار رفت و برگشت آب متغییر است. اما در بهترین حالت، میزان برگشت باید به اندازه ی اسکیمر یا حتی سریعتر از آن باشد. پمپ برگشت باید 10 برابر حجم آب در آب گردش ایجاد کند. بنابراین قدرت پمپ باید 10 تا 40 برابر حجم آب باشد تا آب دارای گردش مناسب باشد. 

پروتئین اسکیمر: اسکیمری با بزرگی حداقل دو برابر حجم پیشنهادی سازنده، انتخاب مناسبی است. مدل های اسکیمرها بسیار متفاوت است لذا باید مدلی انتخاب شود که با سایز سامپ و ارتفاع پایه متناسب باشد و در ضمن از کارایی مناسبی هم برخوردار باشد. در ابتدای نصب اسکیمر تا مدتی باید اسکیمر را چک کرد، زیرا بسیاری از مدل های اسکیمر را نمی توان بدون تست رها کرد.

موج ساز: در آکواریوم های آب شور مرجانی وجود مرجان و موج ساز بسیار حیاتی و مهم است. اتقک موج ساز نیز وسیله ای حرفه ای تر از موج ساز است که در آکواریوم های آب شور حرفه ای از آن استفاده می شود.

سنگ: برای هر 4 لیتر آب میزان 1 الی 2 کیلو سنگ زنده لازم است.

شن: مقدار شن به گونه ای است که باید عمق 5 تا 20 سانتی متری را پر کند.

تانک قرنطینه: تانک قرنطینه در بسیاری از اوقات از تلف شدن موجودات داخل آکواریوم آب شور جلوگیری می کند. اگر موجودی آسیب دیده باشد با قرار دادن آن داخل  تانک قرنطینه  هم می توانید به درمان او پرداخته و هم در برخی موارد از انتقال بیماری به بقیه موجودات داخل تانک اصلی جلوگیری کنید.

سطل: وجود چندین سطل به شما کمک می کند تا برای هر یک از موارد آب درمانی، آب فاضلاب، آب سالم، آب شور و.... از ظرف مخصوص به خود استفاه کنید با این روش از آلوده شدن جلوگیری می کنید.

تور: برای گرفتن موجودات و یا آبکشی غذا لازم است.

نگه دارنده ی سنگ: برای ثابت نگه داشتن سنگ ها به روی هم می توان از بست های زیپی، چسب و بتونه های مخصوص آکواریوم استفاده کرد.

ابزارهای آکواریوم: ابزارهایی مثل گیره، تمیزکننده، دستکش و پارو ضمن اینکه باعث راحتی کار شما می شود از دست تان در برابر برخی از کرم ها و شاخک های شقایق  و مرجان های زهرآلود محافظت می کند و همینطور باعث می شوند استرس کمتری نسبت به استفاده از دست به موجودات وارد شود.

کنترلر آکواریوم: با استفاده از کنترلر ها می توان خاموش و روشن شدن سیستم نور و کلیه سیستم را به صورت اتوماسیون انجام داد.

کیت تست: در چرخه آماده سازی آب در آکواریوم آب شور لازم است به صورت مرتب PH، نیتریت، نیترات و آمونیاک آب کنترل شود. این کار توسط کیت های تست انجام می پذیرد. بعد از طی شدن چرخه آب باید مواد شیمیایی (برای مثال کلسیم) به تانک اضافه کنید که برای اندازه گیری میزان آن به کمیت های مخصوص آن نیز نیاز دارید. باید دقت کرد هرگز خود سرانه ماده ی شیمیایی به تانک اضافه نکنید. خطر اور دوز شدن مواد در آب خطری به مراتب بیشتر از عدم وجود این مواد در آب خواهد داشت.

تایمر: بارها متذکر شدیم که آکواریوم آب شور قسمتی از یک اقیانوس است که در خانه نگهداری می شود. بنابراین مانند اقیانوس باید دارای برنامه و زمان بندی دقیق و منظم باشد. این نظم توسط تایمرهای مخصوص اداره می شود. تایمرها علاوه بر ایجاد نظم در آکواریوم باعث سرحال ماندن ماهی ها و مرجان ها شده و هزینه های برق مصرفی ناشی از فراموش کردن خاموشی لامپ ها را نیز کاهش می دهد. با استفاده از تایمرهای چندگانه یا حرفه ای می توان حالت های غروب و طلوع را نیز در آکواریوم مدل سازی کرد.

سیستم نور: با نگاه کردن به مقدار نوری که گونه های مختلف آبزیان آب شور نیاز دارند می توانید مقدار نور مورد نیاز آنها را محاسبه کنید. سیستم های نور انواع مختلفی دارند. اما بهتر است با اطلاعات دقیق جهت خریدن سیستم نور آب شور اقدام کنید.LED ها و T5-HO ها دو سیستم نور هستند که دارای عملکردی یکسان می باشند. در ابتدای مراحل راه اندازی نیاز به خرید سیستم نور ضروری نیست. در واقع در چهارمین قدم چرخه ی آماده سازی و تکمیل این چرخه خرید سیستم نور آکواریوم آب شور امری واجب خواهد بود برای خرید سیستم نور آکواریوم موارد زیر را در نظر بگیرید:

1- اندازه تانک

2- عمق تانک، هرچه تانک عمیق تر باشد به سیستم نور پرقدرت تری نیاز دارد.

3- مرجان ها: مرجان های سخت از مرجان های نرم نور بیشتری لازم دارند. بهتر است به این نکته توجه کنید که دما و جریان، هیچ کدام در نور تاثیرگذار نیستند.

سیستم اسمز معکوس: این سیستم منبع آب شیرین شماست که آب آکواریوم را در روز تامین می کند. ممکن است پر کردن تانک آکواریوم آب شور حدود یک روز طول بکشد. یک سیستم اسمز معکوس که در روز دارای خروجی آب 300 لیتر باشد، سیستم ایده آلی خواهد بود.

TDS سنج: این وسیله ذرات موجود در آب تصفیه شده توسط اسمز معکوس را اندازه گیری می کند. برخی از دستگاه های RO دارای قابلیت سنجش TDS هستند تا کیفیت آب تصفیه شده را مشخص کنند.

شوری سنج: کنترل نمک و مقدار شوری آب آکواریوم آب شور یکی از ارکان مهم می باشد. هیدرومترها ارزان ترین شوری سنج جهت آکواریوم های آب شور می باشد، اما شوری سنج های دیجیتالی بسیار ابزار مناسب تری جهت سنجش شوری آب آکواریوم آب شور می باشد که قابلیت اتصال به کنترلر آب شور را نیز دارا است.

چیلر و بخاری: شرایط آب و هوا در آکواریوم آب شور جهت بقاء موجودات آکواریوم آب شور باید کنترل و تنظیم شود. در مکان هایی که همیشه از دمای مناسبی برخوردار می باشند نیاز به خریداری چیلر یا بخاری نمی باشد. اما چنانچه دمای اتاق بالا  باشد یا سیستم نور آکواریوم آب شور، سیستم متال هالید باشد نیاز به چیلر جهت پایین آوردن دمای آکواریوم آب شور امری اجتناب ناپذیر است. 

نمک: چنانچه از نام آکواریوم آب شور مشخص است نمک یکی از مهمترین و اصلی ترین رکن ها می باشد. در واقع بدون نمک آکواریوم آب شور نخواهیم داشت. برندهای مختلفی از نمک در بازار موجود است که با تحقیق مختصری می توان  بهترین را انتخاب و خریداری نمود.

سیستم اتوتاپ آف یا ATO: این سیستم سطح آب آکواریوم را ثابت نگه می دارد. با تبخیر آب آکواریوم سطح آب پایین آمده در نتیجه غلظت آب بالا می رود. با این وجود دستگاه به اندازه ای که آب تبخیر شده، آب به آکواریوم آب شور سرریز می گردد و سطح نمک و شوری آب ثابت خواهد ماند. این سیستم برای آکواریوم آب شور ضروری نیست اما وجود آن بسیاری از سختی ها را آسان می کند. باید توجه داشت اگر تصمیم به خرید این سیستم را دارید در سامپ آکواریوم آب شور یک جا برای آن در نظر بگیرید.

روشنایی شب (مون لایت): مون لایت بیشتر جهت شبیه سازی طبیعت مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود مون لایت قادر خواهید بود آکواریوم آب شور خود را در شب نیز مشاهده کنید. خرید سیستم مون لایت برای آکواریوم آب شور خیلی ضروری نیست اما در برخی مسائل مثل تخم ریزی موجودات کمک کننده است. 

در پایان این بخش بهتر است بدانید، اگر به مشکلی در مورد آکواریوم آب شور برخوردید می توانید با یک دوربین با کیفیت از آن عکس گرفته و در تالارها و انجمن های مربوطه به اشتراک بگذارید و با کمک دیگران راه حل های موثری جهت رفع مشکل خود پیدا کنید.