قدم سوم: مونتاژ

قرارگیری پایه و سامپ در محل مورد نظر:

پایه ای را که با توجه به توضیحات قبل آماده کرده اید در مکان مورد نظر خود قرار دهید. توجه داشته باشید که پایه باید تراز باشد و سطحی که قرار است آکواریوم آب شور روی آن قرار گیرد در مقابل آب از مقاومت مناسبی برخوردار باشد.

پس از جای دادن پایه آکواریوم آب شور اقدام به قرار دادن تانک بر روی آن کنید بهتر است تا عمق 5 سانتی متری آکواریوم آب شور شما آبگیری شود در صورتی که سطح آب در تمامی قسمت ها برابر باشد همه چیز ایده آل است. در غیر این صورت به فکر مکانی مناسب تر باید بود. در قدم بعدی باید سامپ، تجهیزات و سیم کشی ها را درون پایه آکواریوم آب شور جاسازی کرد. زمان استفاده از پمپ بهتر است شلنگ به صورت مستقیم به تانک اتصال یابد و پیچ و خم اضافی نداشته باشد تا مصرف کمتر شود. لوله تصفیه آب به سامپ باید بزرگ باشد تا ضمن برخورداری از جریان آب زیاد، ایمنی جهت جلوگیری از سرریز شدن آب نیز رعایت شود.

در پروسه راه اندازی تانک شما به اسفنج داخل سامپ نیازی ندارید و می توانید تا زمان حل کردن نمک در آب آنرا از سامپ خارج کنید. در این مرحله باید طراحی های لازم جهت لوله کشی و قرار گیری محل های تجهیزات انجام پذیرد. هنگامی که مکان های مناسب پمپ، اسکیمر، بخاری و بقیه تجهیزات معین شد، پریز مورد نظر را از لحاظ قدرت برق رسانی به آنها چک کنید. در صورت وجود رفیجیوم در سامپ، دقت کنید که نور آن دیگر نقاط را روشن نکند. چنانچه قصد دارید سامپ را به جای پایه آکواریوم آب شور، در زیرزمین یا اتاق دیگری قرار دهید باید محل های سوراخ ها را علامت گذاری کنید. اگر از یک کنترلر آکواریوم آب شور استفاده می کنید، باید بین آن دیگر تجهیزات 3 تا 5/3 متر فاصله در نظر گرفت. با توجه به نکات ریز فوق و رعایت آنها می توان به نتیجه ی ایده آل و مناسبی دست پیدا کرد.

 

 

 

 

اتصال سامپ به تانک آکواریوم آب شور

بعد از آماده سازی سامپ قرار دادن تانک بر روی پایه باید لوله کشی و اتصالات سامپ به تانک را طراحی کرد. جهت لوله کشی می توان از شلنگ های pvc که انعطاف پذیر است و متناسب با فیتینگ های pvc می باشد استفاده کرد. (به راحتی خم می شود و نقاط تیزی هم ندارد) انتخاب بعدی لوله کشی استفاده از لوله های سخت خواهد بود که بهتر است به جای زانویی 90 درجه از دو عدد زانویی 45 درجه استفاده نمود. با این مدل اصطکاک کمتری وجود خواهد داشت و جریان بیشتری عبور خواهد کرد. (بعضی از اوقات احتمال وارد شدن حلزون و ماهی با جریان زیاد آب به داخل لوله وجود دارد) بعد از انتحاب لوله کشی نوبت به تهیه پمپ می رسد. برخی از پمپ ها دارای یک آداپتور هستند و مصرف آنها بدون احتساب اتصال به لوله کشی به روی آن مشخص است. در مورد پمپ ها باید دو مورد زیر رعایت شود تا طول عمر بیشتری داشته باشند:

1- دارای پوششی جهت ممانعت از ورود اجسام بزرگ به داخل

2- خروجی باید مساوی و یا کمتر از مصرف آن باشد

شیرآلات بهترین همکار شما در این امر هستند. داشتن کنترل بر روی جریان بسیار مهم است. زمانی که قسمت برگشت را طراحی می کنید، یک شیر T قبل از تانک قرار دهید. این کار چند مزیت دارد. اگر مجبور شوید مقدار جریان ورودی به تانک را محدود کنید، می توانید به سادگی با باز کردن شیر T این کار را بکنید بدون اینکه به پمپ خود فشاری وارد کنید و یا می توانید هنگام تعویض آب از این شیر استفاده کنید و با سهولت آب سامپ را خالی نمایید. خروجی اضافی را حتی می توانید برای راکتورها و یا اسکیمرها و رفیجیوم استفاده نمایید. همچنین می توانید یک مسیر جانبی از شیر T به دومین تانک داشته باشید. البته باید به مضرات ترکیب دو سیستم نیز توجه داشته باشید مثل شیوع بیماری در هر دو تانک. تا حد ممکن از زانوها کمترین استفاده را نموده و کوتاه ترین مسیرها را انتخاب نماید تا فضای بیشتری در پایه داشته باشید. برخی نقاط لوله کشی می تواند مکان خوبی برای نصب وسایلی مانند نمایشگر، دماسنج و... باشد البته خطر خیس شدن در هنگام نشتی نیز وجود دارد. اگر تانک آماده ریف دارید و اتصالات در قسمت فوقانی قرار گرفته، فقط لازم است که برای قسمت تحتانی تانک لوله کشی در نظر بگیرید. اگر تانک شما برای خط برگشتی دریل نشده باشد می توانید از لوله های U استفاده کنید. لاک لاین ها محیط شلوغی از فیتینگ ها و... فراهم خواهند کرد پس بهتر است نگاهی به تجهیزات در دسترس انداخته و شروع به طراحی نمایید. در تانک هایی عریض بهتر است که دو عدد مسیر برگشت در دو سمت تانک داشته باشید. در این صورت یک T دیگر اضافه خواهد شد تا جریان را بهتر تنظیم نمایید. SCWD وسیله ای است که به قسمت T وصل می شود. آب وارد این دستگاه می شود و بعد در سیلندر داخل آن که دو خروجی دارد، می چرخد و جریانی متناوب را می سازد. باز و بسته شدن این دو دریچه خیلی سریع اتفاق می افتد. انتهای مسیر لوله برگشت به صورت های مختلفی می تواند باشد. اکثریت از مجرای خروج ساده استفاده می کنند، ولی شما با تیزهوشی می توانید اسپری نواری یا سیستم پاشش آب به آن وصل نمایید. به این صورت آب در تانک یکنواخت پخش می شود ولی در جریان های تکی ممکن است آب تازه به تمام نقاط تانک نرسد و در گوشه ها آب کثیف داشته باشیم.

 

 

 

 

به سادگی می توان مسائلی که مشکل ساز هستند را حل نمود. با قطع برق پمپ خاموش خواهد شد. زمانی که شما برای تعویض آب، سیفون می زنید آب در اثر نیروی جاذبه از طریق لوله برگشتی به پایین خواهد ریخت. این امر موجب سر ریز آب در سامپ و سیلی در خانه خواهد شد به همین خاطر ورودی لوله برگشت باید در مکانی نزدیک به سطح باشد. اگر می خواهید خروجی از سطح آب پایین تر در نظر بگیرید بهترین فاصله از آن 5 سانتی متر است. حتما توجه کنید که سوراخ روبروی آب باشد و رو به شیشه عقبی نباشد، زیرا که موجب ریختن آب به اطراف می شود. اکثراً خروجی را در سمت مخالف محل سوراخ در نظر می گیرند. سوراخ کوچک روی لوله را فراموش نکنید، تا در هنگام قطعی برق آب سرریز نشود.

تاج و سیستم نور

زمانی که قسمت لوله کشی ها تکمیل شد باید محل قرار گیری موج ساز را مشخص نمود. با تصور اینکه سنگ ها در آکواریوم چیده شده اند جایی پنهان و قابل دسترس برای موج ساز در نظر بگیرید. نصب موج ساز در قسمت بالای تانک بسیار رایج است. معمولا ً سیستم نور آکواریوم آب شور به تاج آکواریوم نصب می شود از این جهت باید تاج وسیله ای برای نگه داشتن سیستم نور داشته باشد. اگر از LED های کوچک جهت سیستم نور آکواریوم آب شور استفاده می کنید، می توانید با قلاب از سقف آویزان کنید. برای این کار بهتر است با سازنده ها و فروشنده ها مشورت کرد. اگر ارتفاع نصب سیستم نور آکواریوم آب شور بتوانند به صورت متغیر تنظیم شود، علاوه بر زیبایی بی نظیر آکواریوم از شوک وارد شدن به مرجان ها و انتقال گرمای سیستم نور آکواریوم آب شور به آب تانک نیز جلوگیری می شود. بهتر است تاج آکواریوم آب شور مجهز به فن باشد تا علاوه بر جلوگیری از انتقال گرمای تولید شده توسط سیستم نور، طول عمر لامپ های آکواریوم آب شور نیز افزایش یابد.

آماده سازی مکان

شما به مکانی برای ترکیب و ذخیره ی آب و تجهیزات لازم دارید. به احتمال قوی داخل پایه پر از وسایل شده است و جایی نخواهد داشت. سیستم اسمز معکوس جمع و جور می باشد و به سادگی به دیوار نصب می شود. اگر آکواریوم به شیر آب نزدیک باشد به راحتی می تواند انشعابی از آن جدا کرده و به آکواریوم انتقال بدهید. دستگاه های RO در فشار معینی از آب کار می کنند پس بهتر است که بدانید فشار آب شما در چه حدی است. یک پمپ تقویت کننده قبل از دستگاه، کمک شایانی می تواند به کارآمد بودن دستگاه RO نماید. آب RO باید همیشه در دسترس باشد.

در نظر داشته باشید که شیر آب یا آکواریوم کمترین فاصله ی ممکن را داشته باشد. اگر مخزن آب را در سطحی بالاتر در نظر بگیرید می توانید برای انتقال آن از نیروی جاذبه استفاده کنید در این صورت نیازی به پمپ نخواهید داشت. شما نیازمند مخازنی برای ذخیره آب RO و شور خواهید بود. آب شور برای نگهداری باید هوادهی شود. برای نگهداری از آب می توانید از هر ظروفی که قابل حمل باشد استفاده کنید. می توانید از قفسه ای یا کابینتی نیز برای گذاشتن ظروف در آن استفاده نمایید. در این صورت به راحتی می توانیدآب را در صورت نیاز به تانک منتقل نمایید. برای این کار می توانید مثل قبل از سطل استفاده کنید با اینکه از یک پمپ استفاده نمایید.

ممکن است به یک کنترل کننده ی آب نیازمند باشید یا حداقل خودتان آب مخزن را تست بزنید. دستگاه RO نیز ممکن است خراب شود و باعث خراب شدن آب شود. داشتن یک کنترلر آب می تواند در این مورد کمک کرده و اگر پارامترها تغییرات ناخواسته ای داشته باشد به شما اطلاع دهد. در این صورت بدون اینکه کار از کار گذشته باشد می توانید مشکل را حل نمایید. این اتاق می تواند محل مناسبی برای مخفی کردن تانک قرنطینه باشد. مطمئن شوید که اتاق دارای پریز مجهز به اتصال زمین باشد، چون با انجام این کار از آتش سوزی احتمالی پیشگیری می کنید. می توانید پاشور خریداری نموده یا اینکه لوله کشی به فاضلاب خانه داشته باشید، در این صورت از نشتی های احتمالی جلوگیری می کنید ولی این کار پرهزینه خواهد بود. برای تانک های کوچک می توانید تمام آب مورد نیاز را بخرید البته باید مکان مناسبی برای نگهداری از آن داشته باشید. تست کردن آبی که می خرید ایده ی بسیار خوبی است. کسانی که از این کار اجتناب می کنند شاید موجب شیوع جلبک ناخواسته در تانک و حتی مرگ و میر شوند. حتی آب شوری که برای تهیه انتخاب کردید شاید از شوری مناسب برخوردار نباشد. حتی کالاهای کارخانه ای نیز دارای عیب و ایراداتی می باشند. خطای بشری امری است غیر قابل اجتناب لذا مسئله ای که مهم است پیشگیری و داشتن طرح پشتیبان است.

 

 

 

 

در این مرحله باید ایده ای برای مقابله با چنین مشکلاتی داشته باشید. بروید و در مورد RO تحقیقاتی انجام دهید. در نظر داشته باشید که برای پر کردن تانک و تعویض آب به چه مقدار آب نیاز دارید. 300 لیتر در روز برای تانک کوچک خیلی زیاد است ولی برای سیستم بزرگ شاید کافی نباشد. قسمتی را که می خواهید مرتب نمایید تا راحت تر بتوانید در اتاق مورد نظر طرح تان را بکشید. 

لوله کشی: حالا که کارهای مربوط به سیم کشی را انجام دادید. پایه را به عقب بکشید تا شکاف های موجود در لبه ها را ببینید. این جا زمانی است که شما می توانید شروع به لوله کشی نمایید. اما در این جا یک مروری بر کارهای لوله کشی خواهیم داشت.  

نحوه چسب زدن: همیشه کارهای چسب زدن را در محلی انجام دهید که از تهویه مناسب برخوردار باشد. شما نیازمندPVC PRIMER ،CEMENT ، PVC CUTTER هستید. اندازه که مد نظر است برش داده و سپس بچسبانید. برای هر فیتینگ و لوله لایه نازکی از پرایمر را استفاده نمایید. پس از اینکه پرایمر خشک شد از سیمان پی وی سی استفاده کنید و بر روی سطح هر دو قسمت بریزید و با یک حرکت چرخشی دو قسمت را به هم وصل نمایید. دو قسمت را به مدت 20 الی 50 ثانیه نگه دارید. این کارها را به صورت تمرینی نیز انجام دهید تا فوت و فن آن را یاد بگیرید. چسب برای خشک شدن به 24 الی 48 ساعت زمان نیاز دارد پس دست نگه دارید و بعد از این مدت آب بندی را انجام داده تا مطمئن شوید که نشتی در مسیر نداشته باشید. 

نحوه ی وصل کردن: برای اتصالات به نوار تفلون کافی نیاز دارد. اصلاً نگران نباشید که این نوار زدن شاید مغایر با تاپیک ها و ... باشد. این کار به شما اجازه می دهد که دو قسمت را بدون گشاد کردن به هم دیگر وصل نمایید. سفت کردن به صورت دستی کافی خواهد بود. میزان کافی از این نوار زدن به شکلی خواهد بود که نوار ها به صورت کوهانی 4.5 سانتی متر یا بیشتر باشد. شما می توانید از چسب نیز به این منظور استفاده نمایید ولی به خاطر داشته باشید که دیگر نمی توانید آن ها را از هم جدا نمایید.  

شکل دادن به شلنگ: شلنگ تحت فشار می تواند اتصالات را از جا کنده و پرتاب نماید و همچنین آب را در همه جا پخش نماید. پس برای این نوع اتصالات از فیتینگ های خاردار استفاده نمایید و همچنین سعی کنید شلنگ را داخل یک لوله ی صاف قرار دهید. از بست های پلاستیکی استفاده کنید چون بست های فلزی زنگ خواهند زد. شلنگ را به داخل فیتینگ سر دهید و با گیره محکم ببندید. فقط کافی است به اندازه ی قطر شلنگ و فیتینگ خاردار توجه نمایید. 

برش لوله: به سادگی با کاترهای PVC می توانید لوله ها را برش دهید. حتی می توانید برای برش از اره آهن بر استفاده کنید. کار با PVC ترکیبی از قدرت و یک چاقوی تیز است. لوله را محکم نگه داشته و نوک چاقو را روی علامت گذاشته و فشار دهید تا لوله سوراخ شود بعد با چرخاندن لوله یا چاقو آن را برش دهید. این روش برش نیز فقط به کمی قدرت نیازمند است. از این روش می توانید برای برش شلنگ های ضخیم نیز استفاده نمایید. 

لوله کشی: حال که کارهای لوله کشی به اتمام رسید بهتر است از این بحث خارج شویم. این کار نباید بیشتر از یک روز برای بیشتر سیستم ها طول بکشد و حتی اگر برنامه ی قبلی و طرح داشته باشید می توانید در 30 دقیقه این کار را به اتمام برسانید. مرحله آخر سامپ محل قرارگیری پمپ است. شما نیازمند اتصالاتی برای اتصال به پمپ درون سامپ هستید. اگر بالک هد مورد استفاده ی شما از نوع خاردار باشد، از اتصالات مربوط به آن برای پمپ استفاده کنید. شاید برای برخی از مدل های بالک هد نیازمند آداپتور باشید. حتی امکان از اتصالات کمتری برای کاهش مصرف پمپ استفاده نمایید. کوچک ترین قطر ممکن برای لوله پمپ و همچنین کمترین مسافت را انتخاب کنید. قسمت برگشت در حال تمام شدن است. آداپتور مخصوص به پمپ برگشت را نصب کنید و شلنگ یا PVC مود نظر را وصل نمایید. زمانی که شیرها را نصب می کنید حواستان باشد که قابل دسترسی باشند. بهتر است از شلنگ استفاده کنید چون کار با لوله های سخت، می تواند فاجعه ای برای تانک شیشه ای به وجود آورد. برای نصب مسیر تخلیه کافی است کمی چرخش انجام دهید. دوباره در نظر داشته باشید شلنگ با قطر بیشتر بهتر است چون با افزایش جریان به مشکل نخواهید خورد. محکم کاری ها لازم در لوله کشی را انجام دهید. یکی از محکم کاری ها استفاده از نوار چسب می تواند باشد. یک لوله ی 4 سانتی متری پر از آب سنگین و پر از تلاطم است، پس باید کاملاً ایمن باشد. اگر از سیستم آماده استفاده می کنید یک لوله ثابت نصب کنید که مقداری از سطح فاصله داشته باشد ولی این فاصله نباید خیلی زیاد باشد چون موجب صدای شرشر آب خواهد شد. اگر یک محفظه سرریز داشته باشید سعی کنید آن را نزدیک به مرکز نصب نمایید تا عملکرد بهتری داشته باشد. حتی می توانید از چند محفظه سرریز استفاده کنید. اگر می خواهید، یک آکوا فیلتر نیز نصب کنید. اگر از محفظه های U شکل استفاده می کنید طبق دستورالعمل شرکت سازنده عمل نمایید. تا خشک شدن چسب صبر نمایید و اگر نیازی به چسب زدن نداشتید که هیچ. در اینجا زمان خوبی است که برگشته و ببینید که همه چیز در دسترس و سر جای خود باشد. در این مرحله سیستم شما آماده برای آبگیری است. این به این معنی است که شما باید خودتان را برای تست آب آماده نمایید. ظروف مود نیاز را بر دارید و برای آب گیری آماده شوید. بعد از خشک شدن چسب شما می توانید آب گیری را شروع نمایید. اگر شما به آب RO به مقدار کافی دسترسی داشتید استفاده از آن را شروع نمایید.